اخبار :: نشست هم اندیشی کارشناسان رسمی دادگستری با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه

[ سرويس عمومی ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

نشست هم اندیشی کارشناسان رسمی دادگستری با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه

سرويس : عمومی
98/05/26-15:52
2019-08-17 15:52:11
آخرين مشاهده : 99/04/17-12:34
197 : کد خبر

تعداد مشاهده : 282


 

نشست هم اندیشی کارشناسان رسمی دادگستری با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه


در این نشست که در مورخ 98/05/19 باحضور جناب آقای دکتر بهادری ریاست محترم مرکز و نمایندگان روسای مراکز و کانون های کارشناسان رسمی کشور و همچنین آقای دکتر فرخ زاد رئیس محترم مرکز کارشناسان قزوین در معیت آیت الله رئیسی رئیس محترم قوه قضائیه برگزار گردید.

در این نشست هم اندیشی نمایندگان مراکز کارشناسان رسمی دادگستری کشور اظهار نمودند:

می بایست یک تعریف جامعی از کارشناسی داشته باشیم. به غیر از مرکز و کانون 15 تشکل دیگر به امر کارشناسی مشغول هستند که باید ساماندهی شوند. در راستای جلوگیری از اطاله دادرسی و بررسی فساد یک سامانه شفافیت و ارجاع هوشمند در مرکز کلید خورده است که به سهولت می توان کارهای کارشناسی را از کم و کیف مطلع کرد. سامانه مذکور به شکلی می باشد که فارغ از همه مشکلات کارشناسی که کارها به افراد خاصی ارجاع داده می شود به صورت عدل و عدالت بین کارشناسان توزیع می گردد. این آمادگی را داریم با کانون ها این سامانه را به اشتراک بگذاریم. در مباحث رجوع کارشناسی و غیره لازم است قانون کارشناسی نیز تغییراتی داشته باشد. فناوری اطلاعات می بایست در زمینه ارجاع کارشناسی تقویت گردد. نظر به اینکه حجم بالایی از پرونده ها وجود دارد، عدم مشمولیت مرور زمان لازم و ضروری به نظر می رسد. بازنشستگی در کارشناسی یکی از مباحث مهمی است که باید به آن توجه شود. ضروری بودن تهیه قانون مدون برای قیمت گذاری در کارشناسی و لغو شکایت همزمان انتظامی و کیفری از کارشناسان رسمی. می بایست هزینه تمدید متناسب با درآمد کارشناسی باشد. لزوم پیشگیری از فساد مستلزم رعایت تعرفه کارشناسان می باشد. پیشنهاد می گردد هزینه تعرفه سال 92 حداقل رعایت شود. در راستای تعامل بیشتر حداقل جلسات مشترکی بین نماینده کارشناسان و قضات در استان ها برگزار گردد. در رابطه با موضوع کارشناسان خبره بررسی های لازم صورت پذیرد. زیرا علی رغم وجود کارشناسان رسمی از کارشناسان خبره استفاده می شود. کارشناسان رسمی، نقش بسزایی در کاهش اطاله دادرسی دارند. کمیته ای مشترک بین مرکز و کانون جهت به روز کردن کارشناسان توصیه می شود.

در نشست آیت اله رئیسی طی سخنانی با کارشناسان اظهار نمودند:

مبنای کارشناسی در فقه و مبانی دینی وجود دارد که کار باید برای بررسی فنی به افراد متخصص ارجاع شود. کارشناس می تواند در کشف حقیقت نقش  مؤثری ایفا نماید. کارشناس می تواند در تمام حوزه ها درمان، صنعت، ساختمان و...  نقش بسزایی داشته باشد و در نظر قاضی، نظر کارشناس بسیار نقش دارد. در مبانی فقه نیز بر این تکیه شده است. در این جا تعهد، تشخیص به هنگام بودن، بروز بودن کارشناسی بسیار اهمیت دارد. کارشناسان نقش تعیین کننده ای در راستای تصمیم سازی دارند. تأخیر در ارسال نظریه کارشناسی، موجب اطاعه دادرسی می شود، نظریه غیر دقیق دادن که موجب هیئت های 3، 5، 7 می شود که موجب اطاعه دادرسی می شود. مرکز و کانون کارشناسان دادگستری وظیفه مهمی دارند که بر کار کارشناسان نظارت کنند و بر تخصص آن ها و نظریه آن ها نظارت داشته باشند. در کار باید به مجری و ناظر نظارت کند و این نظارت یکی از وظایف مهم مرکز و کانون است. اگر نیاز به آموزش و نیاز به کمیته دارد باید این کار انجام شود. 90% کارشناسی ها به 10% از کارشناسان ارجاع داده می شود یک قاضی فقط به یک کارشناس یا چند کارشناس کار را ارجاع می کند و با سامانه ها این کار انجام شود. نظام ارجاع باید حتماً اصلاح شود. نظام نظارت باید حتماً تقویت شود. تعرفه ها را واقعی کنید و تعرفه ها شفاف شود. نظام هوشمند یا سامانه ها باید فعال شود. سامان دهی اصل کارشناسی قانون آن در حال سامان دهی می باشد. اختلاف فاحش کارشناسی جایگاه کارشناسی را در ذهن مردم زیر علامت سوال می برد. چطور می شود یک ملک در یک منطقه مشخص یک کارشناس یک قیمت و یک کارشناس دیگر یک قیمت دیگر خیلی متفاوت قیمت دارد. نزدیک کردن و تقارب نظریه های کارشناسی بسیار امر مهمی است و باید به هم نزدیک و نزدیک تر شود. مبنای برای قیمت گذاری حتماً باید بررسی که آراء کارشناسی بهم نزدیک تر شود و شاهد اختلافات فاحش نباشیم. اگرچه قاضی موظف نیست  به نظر کارشناس عمل کند ولی نظر کارشناس بسیار در نظر قاضی اهمیت دارد. نظارت در مرکز یا کانون هر استان جلوی بسیاری از تخلف های احتمالی را می گیرد. وقتی اصناف بر خود نظارت می کنند مشکلاتی وجود دارد که باید از افرادی استفاده شود که بدون تعارف مسائل را انجام دهد. ساز و کار نظارت باید بسیار قوی باشد. ساز و کار رسیدگی به تخلف بسیار سهل و آسان باشد که طرف لازم نباشد چندسال طول بکشد تا به تخلف یک کارشناس رسیدگی شود. قضات محترم به کارشناسان کمک نمایند تا کارشناسی آنها دقیق تر باشد. اطلاعات حقوقی برای کارشناس مهم است و می تواند جهت سرعت در کار کارشناسی کمک کند. کارشناسان نباید وارد عرصه قضا شوند و در ذیل نظریه کارشناسی قضاوت و داوری نکنند و این کار برعهده قاضی است. تشکل های کارشناسی شامل 15 تشکل بسیار مهم است که می تواند هم اندیشی باعث اصلاح شود. رعایت شئونات کارشناسان، وکیل، ضابط، اصحاب دعوی بر همه ما مکلف و واجب است. اگر در حین کارشناسی متوجه شدید مشکلی در مجموعه قضائی وجود دارد با پیگیری در راستای حل آن گام برداریم. نظام کارشناسی سالم مهم است و هیچ گونه ناسالم را اجازه ورود ندهیم. سخن گفتن از دستگاه قضایی سالم بدون کارشناسان سالم امکان پذیر نیست.

 

 


   

كليه حقوق برای مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه استان قزوین محفوظ است